Okładka książki Donikąd
Okładka książki

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Michał Milczarek

Donikąd. Podróże na skraj Rosji

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Kwietnia 2020

O książce

Na początku była mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można było przez nią patrzeć jak przez okno, zobaczyć daleki świat. Czytać ją jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone, wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę.

Donikąd to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości.

Recenzje

Łatwo się zmilczarczyć. Wmilczarcza ta książka strasznie, wkręca, wciąga, rozśmiesza i porusza. No i zachwyca, bo oto wmilczarcza się tym literackim debiutem Milczarek od razu na najwyższą półkę polskiej prozy. A gdy przeczytacie, to zrozumiecie, czemu się wmilczarcza. I dlaczego akurat wmilczarcza. Słowem: dobrze, że jest Milczarek.

Ziemowit Szczerek

Milczarek nie dość, że zajrzał w niemal każdy zakątek byłego sowieckiego imperium, to jeszcze umie o nim opowiadać w wyjątkowy sposób.

10 GRUDNIA 2019  JERZY DOROSZKIEWICZ, „GAZETA WSPÓŁCZESNA”, DZ./NR 237 Z DN. 09.12.19

„Donikąd” czyta się jak powieść drogi, w której subiektywna i frenetyczna narracja czasem więcej mówi o pesymizmie poznawczym oraz rozgorączkowanej wyobraźni autora niż o Syberii. Szczęśliwie stoi za tym nie tylko chęć intrygowania czytelnika, ale też pragnienie, by choć częściowo odczuł rosyjskie szaleństwo, które jest odpowiedzialne za wiele zła i które stale przesuwa granicę między bytem a niebytem.

04 LUTEGO 2020 PRZEMYSŁAW CHUDZIK, MIESIECZNIK.ZNAK.COM.PL

Okazuje się jednak, że można tę – pozornie bezsensowną – wędrówkę przełożyć na bardzo sensowną literaturę.

13 LUTEGO 2020  JACEK BINKOWSKI, „TYGODNIK ANGORA”, T./NR 7 Z DN. 16.02.20

To rzecz o chłopaku, który zapuścił się na sam koniec mapy, w obszary pustki, i prócz dzikiej przyrody oraz postsowieckiego chaosu napotkał tam zwyczajne i piękne człowieczeństwo.

24 LUTEGO 2020  „URODA ŻYCIA”, M./NR 3 Z DN. 03.20

O autorze

Michał Milczarek (ur. 1981) – adiunkt w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek na temat myśli rosyjskiej Z martwych was wskrzesimy. Filozofia Nikołaja Fiodorowa oraz Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa. W Rosji spędził łącznie trzy lata, odwiedził siedemdziesiąt sześć podmiotów federalnych. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym. Za książkę Donikąd otrzymał nominację w konkursie Travelery 2019.