Katarzyna Marczak
Kaja. Biografia Kai Danczowskiej
Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Stycznia 2021
O książce
Kaja ‒ ktokolwiek orientuje się choćby odrobinę w świecie symfonii, suit i koncertów, wie, o kogo chodzi. Kaja Danczowska, wybitna skrzypaczka, gwiazda polskiej wiolinistyki, laureatka międzynarodowych konkursów. Nagrywała płyty, koncertowała na całym świecie, występowała w radiu i telewizji. A jaka jest naprawdę ‒ tego nadal nie wie nikt… Jej życie prywatne zawsze było tajemnicą, splotem niedomówień i domysłów. W rodzinnym Krakowie, dokąd ‒ uparcie i niezmiennie ‒ wracała traktowano ją najpierw jak maskotkę z przyklejoną etykietką „cudowne dziecko”, potem gwiazdę, a z czasem wtopiła się naturalnie w kolorowy krajobraz miasta, rozmyła w wibrującym tłumie.
Książka przedstawia drogę Kai do sławy, jej spektakularne sukcesy i ciężką, morderczą pracę, uchyla też rąbka wielkiej tajemnicy prywatności. Fragmenty bogatej i barwnej korespondencji Kai są dokumentalnym rarytasem dla muzyków, odsłaniającym kulisy i cenę sukcesu, ale też ‒ obrazem życia muzycznego drugiej połowy XX wieku. Kaja. Biografia Kai Danczowskiej to barwna opowieść o życiu radosnej dziewczyny, która z pełną świadomością, mimo trudności i niełatwych wyborów, poświęciła życie muzyce.
Recenzje
Katarzyna Marczak, autorka książki Kaja. Biografia Kai Danczowskiej, dokonała rzeczy wydawałoby się niemożliwej. Skłoniła bohaterkę książki, jedną z największych skrzypaczek polskich XX i XXI wieku, do opowieści o swym życiu. Niełatwej – wypełnionej tytaniczną pracą – drodze artystycznej. Całe życie Kai Danczowskiej to skrzypce, które dźwięczały najpierw w Krakowie, by w końcu usłyszał ich piękną melodię cały świat. Skomplikowane rodzinne życie, które mogło unicestwić talent małej, genialnej dziewczynki, doprowadziło do eksplozji geniuszu. Mała Kaja miała szczęście, że trafiła do szkoły muzycznej i w końcu pod opiekuńcze skrzydła prof. Eugenii Umińskiej, znanej skrzypaczki i pedagoga krakowskich szkół muzycznych. Kto poznał Kaję Danczowską, niechybnie uległ jej osobistemu urokowi. Przeczytawszy książkę, padnie na kolana powalony jej pracowitością, systematycznością, szacunkiem dla pedagogów, wyrozumiałością dla opiekunów, a także – a może przede wszystkim – dla słuchaczy-melomanów, miłością do muzyki… Lekturę tej książki polecam wszystkim narzekającym na nadmiar pracy, zaleciłem też swym wnuczkom, tylko czy nie zniechęcę ich do osiągania sukcesów?
Janusz M. Paluch
„Kaja jest okazem niezwykłej skromności, kompletnie niepasującym do dzisiejszych czasów. Tej skromności, która zupełnie nie zakłada, że z muzyki może płynąć jakiś sukces. To jest pewien rodzaj służby, i to nawet nie wiem, czy służby muzyce, czy nie jakiemuś słuchaczowi absolutnemu, którym jest Pan Bóg; i który dopiero może ostatecznie ocenić to, co my tutaj robimy” (słowa Waldemara Malickiego). To chyba najważniejsze zdanie tej poruszającej książki. Pozwala ono zrozumieć wyjątkowe zjawisko, Kaję Danczowską ‒ kobietę niezwykłą, artystkę genialną, duszę silną i prawdziwie wolną. Jej portret, stworzony przez Katarzynę Marczak, jest żywy, emocjonalny i bogaty. Czyta się to znakomicie. A dla melomanów książka ta jest prawdziwym smakołykiem! Gorąco ją polecam!
Małgorzata Musierowicz
O autorce
Katarzyna Marczak – klarnecistka, teoretyczka muzyki, dziennikarka. W 2009 roku obroniła doktorat (DMA in Clarinet Performance) na University of British Columbia w Vancouver (Kanada). Autorka artykułów o tematyce muzyczno-publicystycznej w czasopismach i książeczkach CD oraz pozycji Eugenia Umińska – dama wiolinistyki we wspomnieniach Kai Danczowskiej, wydanej w 2019 roku przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Zajmowała się muzyką współczesną i kameralistyką, prowadziła Centrum Muzyki i Muzykoterapii „Gaia” oferujące zajęcia muzyczne dla dzieci i niemowląt. Interesują ją ludzie i ich historie, zwłaszcza w kontekście sztuki. Mieszka i pracuje w Krakowie.