Wydawnictwo Cyranka
Warszawa 2022
Ishbel Szatrawska
Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia
Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Lutego 2023
O książce
Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?
(Opis pochodzi od wydawcy)
Test na tchórzostwo
Po lekturze książki Ishbel Szatrawskiej, a właściwie dramatu, który mam nadzieję niebawem trafi na deski teatru, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia długo nie zaznacie spokoju. Traumatyczna opowieść zaczyna się awanturą między siostrami, które muszą zająć się pogrzebem zmarłego w domu starców w Sacramento ojca. Jest nim główny bohater dramatu, pochodzący z Łodzi Żyd, Hersh Libkin, któremu cudem udało się przeżyć Holocaust. Po zakończeniu wojny trafia do USA, do Hollywood, gdzie miał spełniać swe marzenia artystyczne. Jedną z pierwszych ról był wódz Komanczów, których mieli grać sami Żydzi… Zamiast słodyczy wolności, trafia pod obserwację FBI, którzy w przybyszach z Europy dostrzegają agentów komunistycznych. Hersh tęskni za ukochanym Dawidem. Rozdzielił ich Marsz Śmierci. Imaginuje sobie, że Dawid przeżył wojnę i jest komunistycznym działaczem w powojennej Polsce. Od śledztwa FBI uwalnia go choroba psychiczna. Wpada w alkoholizm… Jest też nieudane małżeństwo z Ruth… Akcja toczy się w zawrotnym tempie, momentami zatraca rzeczywistość (jak Hersh po podanym przez córki LSD), gdzie współczesność, gdzie retrospekcja?... Bywa śmiesznie, choć na każdym kroku łzawo – jak w życiu… Najtrudniejszy jest jednak test na „tchórzostwo”, któremu poddają czytelnika córki Hersha – Hannah i Lois… Książka opowiadająca o utracie wszystkiego pokazuje, jak wiele w życiu może przejść człowiek, zanim stanie przed obliczem śmierci.
Janusz M. Paluch
O autorce
Ishbel Szatrawska – absolwentka teatrologii UJ, studiowała także filmoznawstwo oraz amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. Autorka dramatów Objects in Mirror Are Closer Than They Appear, Polowanie, Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć, Kateriny brak oraz Wolny strzelec. Debiutowała w 2019 roku w e-antologii „Nasz głos” (wyd. Narodowy Stary Teatr w Krakowie), publikowała w „Dialogu”. Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureatka konkursu DRAMATOPISANIE organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie.