Wydawnictwo Wielka Litera
Warszawa 2024
Magda Huzarska-Szumiec
Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia
Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Czerwca 2024
O książce
Osobiste wspomnienia Niusi Horowitz-Karakulskiej, spisane przez Magdę Huzarską-Szumiec, przeplatają się w książce z literackim ujęciem losów bohaterki. Magda Huzarska-Szumiec zabiera nas w najmroczniejsze momenty II wojny światowej, ukazując przeżycia Niusi jako dziecka w krakowskim getcie i dwóch obozach koncentracyjnych. Historia Niusi nie pozbawia nas jednak nadziei, jest też opowieścią o cudownym ocaleniu i powrocie do normalnego życia. „Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia” to nie tylko świadectwo przeszłości. To również inspirująca opowieść o życiu, które triumfuje nad śmiercią, i o sile ducha, która pozwala przetrwać.
(Opis pochodzi od wydawcy)
Bohaterka książki Magdy Huzarskiej-Szumiec „Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia” zalicza się do nielicznego grona tych, którym udało się przetrwać holokaust. Trafiła wraz z rodziną na słynną Listę Schindlera. Głód, strach, brud, wszawica, praca ponad siły – stały się codziennością lat wojny spędzanej przez małą dziewczynkę w krakowskim getcie, w KL Plaszow i wreszcie jako pracownica Fabryki Wyrobów Emaliowanych Oskara Schindlera. Niusia opowiada, że trafiła do raju, który miał smak zupy i perfum Schindlera. Jak łatwo przyzwyczaja się człowiek do lepszych warunków, przekonała się, gdy ponownie trafiła do KL Plaszow, a później – zamiast na Morawy do nowej fabryki Schindlera – do Auschwitz. W końcu – dzięki Schindlerowi – trafiła do Brünnlitz, gdzie do końca wojny pracowała w kierowanej przez niego fabryce zbrojeniowej. Ileż razy uniknęła śmierci w tym, czasie... Od rozpoczęcia wojny żyła w nieustającej traumie. Dopiero gdy dała się namówić na zostanie konsultantką przy realizacji filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, kiedy odważyła się odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau i zaczęła tam jeździć, by opowiadać młodzieży o piekle, przez które udało jej się przejść – zaczął się nowy etap jej życia. „Nie wolno nam zapomnieć, do czego człowiek jest zdolny i co może zrobić drugiemu człowiekowi” – powiedziała autorce książki. Opowieść toczy się dwoma torami. Są tu wspomnienia bohaterki i innych świadków oraz opowieści Niusi.
(Janusz M. Paluch)
O autorce
Magda Huzarska-Szumiec – absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarka prowadząca dział kultury w miesięczniku „Kraków i Świat”. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. Należy do grona jurorów przyznających artystom Markę Radia Kraków, jest też jurorką konkursu Portrety.