Wydawnictwo Literackie
Kraków 2011
Andrzej Zoll
Zollowie. Opowieść rodzinna
Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Czerwca 2011
O książce
Andrzej Zoll, profesor UJ, były Rzecznik Praw Obywatelskich, barwnie opowiada historię swojej niezwykłej rodziny. Jego przodkowie przybyli z początkiem XIX w. z Wirtembergii i szybko spolonizowali się. W bogato ilustrowanej pięknymi zdjęciami książce, znajdziemy opis burzliwych dziejów rodu, znakomitych urzędów, jakie pełnili przedstawiciele kolejnych pokoleń i nieocenionego wkładu w rozwój polskiego prawa. Dużo miejsca zajmują rodzinne anegdoty i barwne portrety członków rodziny. Dowiemy się m.in. dlaczego profesor Andrzej Zoll ma słabość do dobrego wina, jak Lenin pomógł wykupić jego ojca z rąk UB, dlaczego jego pradziadek nosił na szyi długi język.
Linia „profesorska” rodziny Zollów od niemal półtora wieku wnosi wkład w rozwój myśli prawniczej. W sposób szczególny związana jest z polską nauką, służbą publiczną i obywatelską. Począwszy od Fryderyka Zolla „starszego”, znanego w Europie badacza i znawcy prawa rzymskiego, którego rozprawy do dziś są cytowane w pracach z zakresu prawa rzymskiego poprzez Fryderyk Zolla „młodszego” - dziadka Andrzeja Zolla, rektora UJ od 1912 roku, współtwórcy krakowskiej szkoły prawa cywilnego, a kończąc na Fryderyku Zollu „najmłodszym” (syn profesora), który również kontynuuje tradycję rodzinną.
O autorze
Andrzej Stanisław Zoll (ur. 1942) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1991–1993 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia i w latach 1993–1997 prezes Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2000–2006 rzecznik praw obywatelskich.